Ceny w I Rzeczpospolitej w XVII wieku.

Dzisiaj buszując po portalu Historykon.pl zwróciłem uwagę na ceny, które panowały w XVII wieku w Rzeczpospolitej a konkretnie w latach 1620-tych. Jasne jest, że to jakiś umowny zakres, opublikowany po to, by dać czytelnikowi portalu jakieś „tło ekonomiczne” w kontekście wyposażenia wojsk polskich, natomiast mnie jak najbardziej ciekawi ten fakt, że tak powiem sam w sobie.

Polish-Lithuanian_Commonwealth_(1619)_compared_with_today's_borders_PLCiekawostką dla nas – żyjących na początku XXI wieku jest fakt, że rozliczano się w walucie opartej na srebrze. W przeliczeniu na gramy srebra będzie to.

  • żyto 1 tona koszt 132,8 g,
  • jęczmień 1 tona 150,3 gr,
  • wino metr sześcienny 7172 g,
  • piwo metr sześcienny 175,8 g,
  • cielak 25,4 g,
  • wół 152 g,
  • buty 14,3 g,
  • czapka, 3,8 g,
  • kożuch 40,5 g,
  • koń 405 g,
  • cegły 1000 szt. 81 g,

Jak wyglądały zarobki:

  • murarz za dzień otrzymywał 4,86 gr,
  • robotnik niewykwalifikowany za dzień otrzymywał 2,24 gr